2023. április 30., vasárnap

Vuk - Vahúr üldözi Kagot

Ahogy az olvasás definíciója, úgy a jó olvasó meghatározása is átfogalmazódott a történelem során.

Kezdetben úgy vélték, hogy az tud olvasni, aki ismeri a betűket, később a hangos olvasó vált jó olvasóvá. Mivel a 60-as évek óta az olvasást a kommunikáció részeként határozták meg, így az egyfajta dekódoló folyamatként jelenik meg, melynek során kiejtett szavakká transzformálódnak a leírt szavak, s közben megtörténik a tartalom felismerése.

Ismeretes, hogy az iskolai sikeresség elengedhetetlen összetevője a szövegértő olvasás, melynek tanítása és gyakoroltatása egy hosszú folyamat, ezért nagy hangsúlyt kell rá fektetni.

Az iskola akkor tudja feladatát elvégezni, ha a változáshoz igazodva befogadja az újat, nyitott az adaptálásra, ezért partnerként csatlakoztunk még 4 iskola, az ELTE és az Abacusan Stúdió alkotta társuláshoz, s aktív tagjai vagyunk a Ridex projektnek.

A stratégiai partnerség célul tűzte ki az értő olvasás fejlesztését robotok segítségével. Ahogy arról már beszámoltam, a Dzsungel könyve Romváros c. történetet már feldolgoztuk, most Vuk történeteiből Vahúr üldözi Kagot volt porondon.

Az ötödik osztályosaink csoportokban dolgozva voltak részesei az élményszerű tanulásnak. Mint minden projekt, ez is a tervezéssel indult. E szakasz során a gyerkőcök megismerkedtek a projekttel, a szöveggel, szereplőkkel, azok tulajdonságaival és cselekedeteikkel.

Szabadulószoba játékban minden résztvevő tesztelhette megszerzett tudását.


 Megbeszélték, majd eldöntötték, hogy ki, mit fog építeni és azt is, hogy milyen környezetbe helyezi el a megelevenedő robotot. A tervezői munka során megalkotott szófelhők, gondolattérképek segítették a kivitelezést, melynek eredményeként Artec kockából épített rókák, tyúkok, kutyák, épületek kaptak funkciót, látványos mozgásokat, hangokat, és fényeffektusokat.







Az alkotást a Studuino szoftver támogatta,  melynek programozói környezetében a diákok blokkok egymásután fűzésével programokat írtak, s így Kag vonalkövető robotként, Vahúr távirányítós robotként, a kakas és tyúkocskák fejüket mozgató robotként alkották a szereplőgárdát. Servomotorokkal még a patak mozgása is elénk tárult a jelenetben.

Hogy milyen kompetenciák fejlődhettek a munka során? A szövegértés, együttműködés, kreativitás, algoritmikus gondolkodás, problémamegoldás, csupa 21. századi készség, ami elengedhetetlen egy, a munka világába kilépő mai fiatal számára.

A próbák során igazi csapattá alakult az osztályközösség.

Íme a történet


A projekttervet itt találhatod.

Minden készen állt arra, hogy megmutassák ország-világnak mit is tanultak, alkottak pár hét alatt.

Óvodásaink és alsósaink izgatottan jöttek a színházteremmé avanzsálódott tárgyalóba. A Vuk szereplőinek bőrébe bújt ötödikesek állták a sarat. Az előadást követő interaktív foglalkozás keretében  a robotok működését is megmutatták fiatalabb társainknak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

A tanulás jövője - Együtt a fejlődés útján - Díjátadó és konferencia

2024. dec. 5 - én zajlott  A tanulás jövője - Együtt a fejlődés útján - Díjátadó és konferencia ,  melyen Dr. Pósánné Rácz Annamária a Kultu...